Історичні відомості про наше село

 
          КУПИН – село (кол. містечко) Городоцького р-ну Хмельницької обл. Центр сільської ради, підпорядк. села Велика Левада, Мала Левада. Містечко Купин було райцентром (1923-1931). Знаходиться за 9 км на півд. від Городка, за 11 км від залізн. станції Вікторія, 1 км від автомагістралі Кам'янець-Подільський–Хмельницький. Загальна територія сільради: 3818 га. Населення сільради станом на 1.01.2016 було 1229, населення Купина 615 осіб (станом на 1.01.2016). Відоме з 1407 р., володарем Купина був Богуслав зі Стахова. Село мало 8 димів і 3 плуги-лани. У 1542 р. – 2 плуги, 1578 р. – 4 плуги. У XVI ст. власниками містечка були Замойські, у 1637 р. Олександр Замойський продав поселення Миколі Гербурту. Існує версія ніби Гербурти запросили у Купин кармелітів і заснували тут монастир – письмових свідчень про це немає, достеменно перебування кармелітів у Купині зафіксовано лише з 1745 р. В 1661 р. поселення зруйнували татари, тоді кармелітська обитель сильно постраждала. Пізніше монахи повернулися до Купина, певний час мешкали в дерев'яному будиночку.
З кінця XVII ст. Купин дістався спадкоємцям Сверчів і Гербуртів по жіночій лінії – Калиновським і Лянцкоронським. Потім володарем Купина була Сусанна Гербурт з Фульштина, яка передала Купин, як придане своєму нареченому Франциску Стадницькому зі Жмигорода. Згодом Терезія Граб'янко зі Стадницьких 1886 р. продала містечко Любінському. 
 Територією села протікає річка Смотрич, по якій у 15-16 ст. везли різні товари до Дністра, звідти доправляли до Чорного моря . На той час Купин був торговим центром. В 1653 р. на територію Купина ввійшли війська Б. Хмельницького.
Купин був під пануванням Туреччини (1672-1699), з 1699 відійшов  до Польщі. На Купин неодноразово  робив наскоки козацько-селянський загін  Варлана, чинив розправу над гнобителями.
В Купині 1455 р. побудовано млин, який діяв до 2005 р. Збереглися рештки середньовічного замку. 1772 р. споруджено дерев’яну 3-х купольну церкву,  яку в 1833 р. перетворено  на костьол. На території Купина в 1821 р. побував Устим Кармелюк, а в 1846 році через села сільської ради у складі археолог. експедиції проїжджав Т.Г.Шевченко. У 1881 р. в приміщеннях келій відкрили церковноприходську школу, наприкінці ХІХ ст. споруду взагалі розібрали. У другій половині ХІХ ст. діяли свічковий та шкіряний заводи, аптека та однокласне народне училище; працювало близько 70 ремісників. У містечку діяла синагога, два молитовних будинки, церква, католицька каплиця.
Наприкінці ХІХ-поч. ХХ ст. Купин, як торгове місто, належав баронесі Марії Йосипівні Інскуль фон Гильденбадт. Містечко мало 50 крамниць, 6 гончарних заводів, цегельню, водяний млин, аптека з прийомним покоєм, міністерське однокласне училище, волосне правління, сільський банк, міщанське правління, чайна з читальнею, попечительство про народну тверезість, 6 заїжджих дворів. В 1882-94 рр. купинську парафію обслуговував священик Олександр Григорович Богацький, в родині якого панував культ любові до України. Його дітей (а було їх 16) -Дмитра, Михайла, Лідію, Олену в 20-30-х роках більшовики заарештували, знищили в сталінських таборах.
Купином  пролягали фронтові дороги, в роки національно-визвольних змагань точилися запеклі бої. 5 серпня 1914 року під Купином  почався перший бій Першої світової війни.
 Домовини з тілами Стадницьких, які зберігалися у криптах костелу, більшовики спалили пасхальної ночі 1918 р.
Купин – своєрідний туристично-рекреаційний центр: діє найбільший в області рукотворний водоспад Шум, довжина якого понад 60 м. Купинський водоспад розташований в середній частині течії Смотрича, вода біжить з-під Старого (турецького) моста по скелі, падає з висоти понад три метри.
В роки радянської влади на території Купина  діяв колгосп « Паризька комуна », згодом « Прогрес ». Нині в Купині діє ЗОШ І-ІІ ст., дитячий садок «Водограй», амбулаторія загальної практики сімейної медицини, дільнична лікарня ветеринарної медицини, приватні магазини, бібліотека, поштове відділення.
Відомі люди:
 Павло Богацький – письменник-модерніст, редактор ж. "Українська хата" (1909-14);
Юрій-Георгій Богацький – просвітянин, юрист, випускник Варшав. ун-ту, з 1920 на еміграції, помер в Аргентині;
 Дмитро Богацький – педагог, дослідник-природознавець Кам'янеччини, член ВУАН;
 Олександер Томаш Стадніцький — кам'янецький підкоморій, дідич, був похований в костелі кармелітів Купина;
Ян Стадніцький кам'янецький та любачівський каштелян, староста летичівський та балинський.
Відомі люди сьогодення:
Осядла Е. С.- кандидат медичних наук;
Загорецький І. А. – заслужений архітектор;
Родак А. І. – кандидат технічних наук;
Корчинський А.А. – кандидат сільськогосподарських наук;
Круцькевич М.М. – науковець.
Місцеві поети:Антончук Г.Ф.,Босак М.Г.,Борищук В. І., Медвецька М. Л.

Літер.: E. Janas, W. Kłaczewski, J. Kurtyka, A. Sochacka (opracowali). Urzędnicy podolscy XIVXVIII wieków. Kórnik, 1998.— 243 s.; Нагорний Я. Жанрово-стильові аспекти творчості Павла Богацького [Текст] : автореф. дис. ... канд. філол. наук : 10.01.01 / Нагорний Ярослав Володимирович ; Терноп. нац. пед. ун-т ім. Володимира Гнатюка. — Тернопіль, 2015. 19 с.




         В.П. Мацько, Г.В. Радюк.
На Хмельниччині знайшли невідомий стародавній замок

   У селі Купин, що на півдні Хмельницької області, знайдено рештки середньовічного замку16 листопада 2015, 19:30


     Як повідомляє Depo.Хмельницький із посиланням на "Збруч", до наших днів від стародавнього укріплення збереглися лише оборонні вали, рови та контрфорс – залишки вежі.    Сьогодні на території замку є давній кіркут – єврейський цвинтар.



     Оборонне укріплення захищало місцеве населення від татарських набігів.Досі про замок майже нічого не було відомо. Про його рештки згадує у своїй доповіді 1901 року подільський краєзнавець Юхим Сіцінський "Археологическая карта Подольской губернии". 

    "Народ каже, що в Купині на крутій горі над річкою Смотрич, стояла колись висока вежа, на якій постійно чергувала варта, яка слідкувала, чи не йдуть татари або волохи. У випадку небезпеки вартові повідомляли населення. Ця вежа була оточена високими валами. У давній час вежа розібрана, а з її каміння збудовано водяний млин. Місце, де була вежа зайняв селянин, який звів там будинок, насипи розорано" - йдеться у доповіді Сіцінського.

   Від середини XVIII століття, коли загроза набігів минула, купинський замок закинули, відтак його викупила єврейська громада під цвинтар. Із фото видно, що й цвинтар занепадає – мацеви (надгробки) руйнуються і зникають.

 





Немає коментарів:

Дописати коментар